Sport & Zdraví

Jak získat certifikát o očkování Covid 19?

Způsobů, jak bojovat proti covidu 19, je hned několik. Můžete se například pravidelně testovat a navíc nechat očkovat, z čehož plyne množství výhod. Například vám bude umožněno vstupovat do restaurací i dalších zařízení nebo překračovat hranice určitých zemí.

Od 1. června je navíc možné stáhnout certifikát o provedeném očkování na covid. Jedná se o dobrou zprávu například pro cestující do jiných zemí, neboť si mohou stáhnout také certifikát po prvním očkování (tj. po první dávce, nejen ten o ukončeném očkování), dále certifikát o prodělané nemoci i o výsledku negativního testu (antigenního i PCR). Jak ale získat certifikát o očkování covid 19?

Očkovací portál občana: ÚZIS ČR certifikát očkování covid 19

Jestliže si chcete vyzvednout evropsky uznávaný elektronický certifikát o provedeném očkování, provedeném testu, či prodělaném onemocnění, najdete ho na oficiálních stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR). Ministerstvo zdravotnictví (MZČR) dalo ÚZISu pokyn k vytvoření portálu občana, na kterém si každý občan může ověřit svá zaznamenaná očkování a provedené testy (certifikát o provedeném očkování, certifikát o prodělaném onemocnění a také certifikáty o provedeném testu).

Certifikát po očkování covid 19, prodělané nemoci či výsledku testu vždy obsahuje jméno, příjmení a datum narození (součástí je také QR kód), přičemž očkovací certifikáty jsou již v jednotném vzhledu dle Evropské unie.

Lámete si hlavu s tím, jak otevřít očkovací certifikát? Na stránkách ÚZIS ČR také naleznete pokyny, jak si certifikát vyzvednout. Přečtěte si oficiální dokument obsahující veškeré informace o způsobu vyzvednutí přes očkovací portál občana.Jak získat očkovací certifikát v mobilu?

Kladete si otázku, jak vytisknout a jak stáhnout očkovací certifikát do mobilu? Certifikát o očkování covid 19 si stáhnete přes stránky ocko.uzis.cz krok po kroku dle výše zmíněného návodu do počítače i mobilu (nečekají na vás žádné zip soubory, ale klasické pdf).

Elektronický certifikát si stáhněte na stránkách. Pro stažení certifikátu stačí jen zadat své číslo pojištěnce a číslo občanského průkazu. Následně vám do SMS přijde heslo, který vám umožní stažení certifikátu (a tisk).

Starý zip soubor certifikátu očkování či jiný formát certifikace postrádá platnost. Je třeba je rychle vyměnit naskenováním QR kódu na certifikátu, kdy se vám obratem zobrazí v internetovém prohlížeči nový certifikát.

Očkovací certifikát covid 19 se vám nedaří stáhnout?

Nepodařilo se vám stáhnout očkovací certifikát? Přihlášení se nezdařilo? Po otevření zip souboru se vám certifikát nenačetl?

Pokud máte jakékoliv problémy se získáním potvrzení o negativním testu na COVID-19, o prodělání nemoci či o provedeném očkování, vždy se můžete obrátit telefonicky na linku 1221 nebo napsat na e-mail covid-podpora@nakit.cz.

Čtěte dále: