Sport & Zdraví

Očkování proti covidu a alkohol: názorová rozpolcenost

Může se alkohol po očkování na COVID-19? Tuto otázku si v letních měsících pokládá mnoho Čechů. Zejména protože se konečně otevírají restaurace, bary a hospody a my si můžeme skočit na jedno vychlazené. Někteří čeští odborníci doporučují očkování proti koronaviru a alkohol nekombinovat, jiní zase tvrdí, že jedna sklenka denně nikomu neublíží.

Jako neodborníci si můžeme jen domýšlet, jak vlastně vypadá správný postup.

Očkování na covid a alkohol v kombinaci snižuje počet bílých krvinek

Skupinky odborníků a české úřady ovšem sport a alkohol před očkováním (covid i dalších vakcín) nedoporučují. Dle jejich slov konzumace alkoholických nápojů i vykonávání jakýchkoliv sportovních aktivit snižují účinnost. Alkohol totiž snižuje počet bílých krvinek v těle. To vede k omezení množství protilátek. Účinnost očkování pak může radikálně klesnout.

Alkohol ovšem často zesiluje nežádoucí vedlejší účinky. Mezi ty patří například bolest v místě vpichu, vyčerpanost, bolesti svalů, žaludeční potíže a mnoho dalších. Při očkování proti covidu se naopak doporučuje:

  • jíst hodně vlákniny,
  • méně tuků a cukrů.
  • Klíčový je také dostatek spánku, který pomáhá tělu k lepší regeneraci.Vakcína Pfizer a alkohol

Pokud se chystáme na očkování Pfizer a alkohol si prostě nedokážete odpustit, zkuste i tak krotit své vášně. Pití alkoholu po očkování na covid vakcinací od firmy Pfizer se nedoporučuje.

Vakcína Moderna a alkohol

Očkování Moderna a alkohol také nejdou dohromady. Zkuste si stejně jako u dalších druhů vakcín hlídat vyváženost živin, dostatečně pít, nesportovat a dobře spát.

Vakcína astra zeneca a alkohol

Toužili jste po tom, aby očkování Astra zeneca a alkohol bylo možné kombinovat? I zde bychom spíše doporučili alkohol alespoň dva dny před a po očkování vynechat.

Vakcína Comirnaty a alkohol

Vakcíny Comirnaty či Pfizer Biontech a alkohol (v kombinaci) jsou také předmětem debat. Stejně jako u jiných typů očkování je dobré se alkoholu vyhnout úplně.

Čtěte dále: