Cestování

Na jaké příslušenství nezapomenout při fotografování na dovolené?

Pokud se vydáváte na cesty nebo na dovolenou, určitě berete jako samozřejmost, že pěkné okamžiky a zajímavá místa chcete zachytit i na fotografiích. Oddělit cestování a fotografování zkrátka nejde, tyto činnosti patří k sobě. Základem je správná výbava, která vám umožní fotit pohodlně, a bez složitého a dlouhého nastavování a kompletace.

Pokud byste chtěli mít profesionální fotografie ze svatebních i jiných cest, využijte služeb profesionálního svatebního fotografa.

Kam fotografickou výbavu uložit

Před dovolenou si nachystejte vše potřebné, a případné chybějící věci včas dokupte. Pokud vlastníte více komponent, je dobré zainvestovat do praktické brašny, kde vše přehledně uložíte, a budete mít potřebné věci snadno a rychle po ruce. Přenášení je také snadnější a elegantnější. Pokud letíte letadlem, zjistěte si, jaký je limit na příruční zavazadlo, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni.

Brašny a obaly se liší způsobem nošení i kapacitou. I do malého pouzdra se většinou vejde fotoaparát, náhradní baterie a karta. Nosí se za opaskem, přes rameno či na zápěstí. Větší brašny obvykle stačí pro zrcadlovku se základním objektivem. Nosí se přes rameno či na bedrech. Větší brašny pak bývají většinou nepohodlné na nošení, a je dobré zkusit spíše fotografický batoh. Batohy mohu mít i kolečka, či prostor pro notebook. Materiál je důležitý, měl by být do každého počasí. Pro náročnější transporty existují speciální kufry.

Dostatečná kapacita paměti a energie

Zapomenout na důkladnou kontrolu výbavy před tím, než vyrazíte, se nevyplácí. Ujistěte se, že ve fotoaparátu máte paměťovou kartu vhodné velikosti, případně přibalte ještě další. Nikdy nevíte, kolik snímků budete chtít udělat. Je lepší mít dvě karty, než jednu velkou, už kvůli možné ztrátě či poškození. Snímky si také pokud možno přímo na dovolené průběžně z karty přehrávejte i jinam. Ať už do telefonu, notebooku nebo datové peněženky. Použít jde i přenosnou vypalovačku.

Samostatnou kapitolou jsou baterie, bez nich se neobejdete. Samozřejmě, že se dají někdy dokoupit, ovšem záleží to na tom, kam cestujete. Jednak se to prodraží, a jednak na určitých místech je prostě neseženete, nebo nebudou mít ty správné. Nabíječka je velmi vhodnou investicí, hodí se vám na dovolené i doma. Pokud nenocujete pravidelně v hotelu, existují i solární nabíječky.

Optimální počet objektivů a příslušenství

Dobře si promyslete, jaké objektivy s sebou chcete brát, aby vybavenost nebyla zase přehnaná. Nosit několik objektivů, a přitom třeba chodit po horách, není pohodlné ani praktické, stejně na jejich častou výměnu asi nebudete mít čas ani chuť. Ani několik překrývajících se ohnisek nemusí být nutných. Něco jiného je totiž fotit v pohodlí ateliéru, a něco jiného v terénu. Výbava vám nesmí znepříjemnit zážitky, měla by je jen zachytit. Zvažte, zda místo několika objektivů nevzít jeden dobrý ultrazoom, ale je to vždy situace od situace jiné.

K příslušenství pro objektivy, které by se vám mohlo opravdu hodit, patří sluneční clony, filtry pro lepší efekty, a předsádky, které umožní zkrátit ohniskovou vzdálenost, a hodí se i pro kompakty. Zkontrolujte před cestou fotografické filtry, zda není třeba poškrábané vyměnit za nepoškozené. Mějte s sebou dost čistících hadříků.

Stativy

Zvažte přibalení stativu. Určitě můžete využít pro položení foťáku terénních nerovností, ovšem je to spíše nouzové řešení. Kvalitní nerozmazané snímky, navíc třeba se všemi členy rodiny, za to stojí. Buď můžete mít jednoduchou trojnožku, nebo univerzální stativ s otočnými hlavami. Pokud vám opravdu nezbývá moc místa, zkuste monopod, což je stativ s jednou nohou, který výrazně redukuje pohyb fotoaparátu.

Několik dalších tipů

Podvodní pouzdro na fotoaparát je zajímavou možností, ovšem zvažte, zda spíše nepořídit přímo podvodní fotoaparát, třeba jen jednorázový.

Pokud s sebou neberete počítač, a chtěli byste si občas pořízené snímky prohlédnout, přibalte si videokabel. Na většině ubytování je k dispozici televizor.

Určitě je kromě skvělého fotoaparátu mít i malý kompakt nebo fotoaparát v mobilu, protože se může naskytnout příležitost k focení i ve chvílích, kdy to nečekáme. Základem je tedy mít u sebe vždy něco, čím můžeme fotit.

Čtěte dále:


 Předchozí článek»