Finance

Kolik zaplatíte za koupi společnosti? Vyplatí se?

Uvažujete nad koupí vlastní firmy? Potom je určitě na výběr několik postupů, a to jak jejího samostatného založení, tak i možnost koupení dané firmy. Samozřejmě oba postupy mají své výhody, ale nutno říci, že mnohem využívanější je především druhý jmenovaný postup. Prodej firem realizuje na našem trhu mnoho subjektů, a ty se liší samozřejmě svými cenami, popřípadě příplatkovými službami.

Oblíbené ready made společnosti kupují nováčci, i zkušení podnikatelé

Oproti založení je koupě firmy rozhodně rychlejší. Je však vhodné zohlednit své požadavky a následně se poohlédnout po cenách, aby vyšli co nejlevněji. Někde se totiž ceny mohou tvářit levně, ale výsledné doplňkové služby, jako změny názvu či sídla, mohou být zpoplatněny. Stejně tak je vhodné kontrolovat, zda uvedená cena je s dph, nebo to bude následně doúčtováno. Vzhledem k jeho výši je to také výrazná změna ceny.

Ready made firmy jsou často nabízeny včetně sídla

S cenou jako takovou jistě souvisí i sídlo. V ceně tak mohou být zahrnuty i poplatky za něho samotné. Výhodou tak zůstává, mít sídlo například v Praze, ale vhodným městem je také Brno. Praha však z hlediska prestiže a dalších výhod jasně vede.

S koupenou ready made sro rozjedete podnikání ihned

Pokud bychom měli být konkrétní, tak pokud se rozhodnete společnost koupit, vyjde vás to o něco dráž, než její založení. Na druhou stranu pokud zohledníte všechny výdaje, jako poplatky u notáře, kolky, a hlavně čas věnovaný cestování a také ve frontách, rozhodně rozdíl není zase až tak markantní. A navíc, v době procesu zakládání mohl váš business s koupenou ready made již dávno fungovat.

K prodeji jsou určené nejenom ready made s.r.o.

Pokud o vlastní firmě uvažujete, rozhodně nemusíte kupovat pouze společnost s ručením omezením. V nabídkách jsou i prestižnější evropské společnosti – zvláště pokud plánujete expanzi do dalších zemí, nebo též oblíbené akciové společnosti.

Čtěte dále: