Sport & Zdraví

Motivace – alfa i omega cesty k vypracovanému tělu a dobré kondici

Co táhne každého člověka dále a nutí jej se neustále zlepšovat, zvyšovat dosažené cíle a nespokojit se s málem? Je to motivace, ruku v ruce se sebedůvěrou. Ať už jste právník, lékař, běžec či kulturista, toužíte být ve svém oboru nejlepší. A ona touha z vás může a také umí toho nejlepšího vytesat. Jistě, ne všichni mohou být profesionálními sportovci, je třeba najít to, v čem má člověk talent. Zjistit, jaký druh umění mu byl vložen do vínku a dále se v něm rozvíjet. Jak z hlediska kvality, tak z hlediska přístupu, myšlení a psychiky. Pro některé je důležité zdravé hecování ve formě sportovního sázení a měření sil s ostatními, jiní sport dělají pouze pro sebe. Pevné jádro je u všeho totožné, avšak každý obor má svá specifika, i co se týká motivace. Zaměřme se tedy na motivaci k posilování a zlepšení kondice.

motivace2

Ať už se jedná o začínajícího nesportovce či trénovaného, aktivního jedince, posilování a všeobecně cvičení by pro nikoho nemělo být za trest. Právě naopak, mělo by vám působit potěšení a úlevu. Je jednoduché donutit se k chození do fitka, když teprve začínáte. Jste plní elánu a nadšení. Po pár dnech ale chuť k posilování klesá, nezdá se tak zábavné jako v prvních chvílích. Výsledky nejsou takové, jaké by se daly očekávat, a člověk začíná hledat kdejakou výmluvu sám pro sebe, aby se posilovacímu stroji vyhnul. Zde se stala chyba hned v samém úvodu. Je třeba si vždy vytyčit jasný a přesně stanovený cíl, kterého chcete dosáhnout za daný časový úsek a toho se držet zuby-nehty. Avšak je třeba zachovat zdravý úsudek, klást si přiměřené cíle a postupně je navyšovat. Záleží na každém, jak přípravu pojme. Můžete si sepsat sportovní kalendář, nejlépe na týden dopředu, s počtem úkonů na jednotlivých trenažérech a stanovištích a pečlivě si vést záznamy o svých pokrocích. Pouze takto budete mít plnou kontrolu nad tím, jak vaše výkonnost roste a dle toho upravovat další tréninkové plány.

motivace3Není zcela od věci se čas od času nechat vyfotit, abyste byli schopni posoudit, jak se vaše tělo v průběhu posilování mění ku obrazu vysněnému. Je důležité mít na paměti, že pokud jste dříve nebyli schopni ani jednoho sedu-lehu a činku jste viděli pouze v obchodě, nenamakáte své tělo během pár dní strávených v posilovně. Všechno chce čas a trpělivost, proto neházejte flintu (motivaci) do žita, ale radujte se z každého, seč malého pokroku.

Spousta odborníků doporučuje najít si sparing-partnera. Neb jak praví známé přísloví: Ve dvou se to lépe táhne. Platí to i v případě posilování. Snadněji se přinutíte a jako hnací motor kupředu bude chuť pokořit svého kamaráda. Není zcela od věci si najít osobního trenéra, pracovat pod jeho dohledem a dodržovat jím předepsaný tréninkový plán.

Pokud jste již daleko od svých prvních fitness úspěchů-neúspěchů a nyní se potýkáte se ztrátou motivace, posaďte se a rozjímejte. Vše je teď pouze ve vaší hlavě. Zkuste najít ten primární impulz, který vás k tomuto sportu přivedl. Uvědomte si, že vás posilování opravdu baví a naplňuje i přes otrávenost na tréninku. Neberte trénování jako nutné zlo, ale jako gros, bez kterého by se celé vaše snažení sesypalo jako domeček z karet. Vyzkoušejte něco nového, inovovat a změnit posilovací strategii. Jako velmi slibná a s výbornými výsledky se v posledních letech jeví tzv. křížová strategie, jejíž podstatou je vyváženost celého cvičebního plánu, bez ohledu na specializaci. Snaží se rozšířit sportovní rozhled každého cvičícího a pomáhá udržet či navrátit ztracenou motivaci. YouTube i další portály nabízejí převelké množství videí a inspirace, jak trénink obnovit, čím jej oživit a posunout se dále v kondičních trénincích.

Tak hurá do cvičení, jak motivačního, tak fyzického!

Čtěte dále: