Sport & Zdraví

Povinné testování v malých firmách do 10 zaměstnanců

Dle nařízení vlády s platností od 6.4.2021 mají zaměstnavatelé povinnost testování v malých firmách. Počet subjektů, kterých se to týká, tak narůstá.

Od kdy začíná povinné testování ve firmách do 10 zaměstnanců?

Novinkou je zejména testování ve firmách do 10 lidí. Od dubna tak pro tyto společnosti platí nová pravidla. Zaměstnavatel musí splňovat podmínky, v rámci kterých umožní přístup na pracoviště jen pracovníkům s maximálně 7 dní starým negativním RT-PCR testem na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo POC antigenním testem na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2. I zaměstnavatel může poskytnout preventivní  test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS‑CoV‑2 přímo na pracovišti.

Jestliže během sedmi dní zaměstnanec pracuje výlučně mimo pracoviště, zaměstnavatel mu musí umožnit vykazování preventivních testů mimo dané pracoviště.

Výjimky pro povinné testování v malých firmách

Platí povinnost testování na covid ve firmách do 10 zaměstnanců vždy? Nikoliv! Existuje hned několik výjimek.

Antigenní testování ve firmách pod 10 zaměstnanců se nevztahuje na osoby pracující formou home office a nedostavující se na pracoviště.

Antigenní testování zaměstnanců v malých firmách mohou ignorovat také osoby, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19 s pozitivním výsledkem testu před méně než 90 dny a neprojevují se u ní příznaky onemocnění covid-19.

Povinné testování ve firmách do deseti zaměstnanců není třeba provádět ani u osob s doklady o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19. Od poslední dávky očkování ale muselo uplynout nejméně 14 dnů. V případě projevujících se příznaků onemocnění covid-19 se na danou osobu výjimka nevztahuje.

Povinné testování malé firmy do 10 zaměstnanců usnadní sebetestování

Povinné testování malé firmy do 10 zaměstnanců doprovází ze strany zaměstnavatelů množství dodatečných otázek. Kde mají firmy nechávat své zaměstnance testovat?

Kromě zdravotního lékaře lze využít také státem a zdravotními pojišťovnami garantované sítě odběrových center, odběrových míst a antigenních odběrových center. Na stránkách Ministerstva Zdravotnictví najdete seznam poskytovatelů provádějících antigenní testování. K objednání stačí vyplnit mnohdy jen formulář. Pokud navštívíte neuvedené poskytovatele, kteří tuto službu nabízejí, je to rovněž v pořádku. Zjistěte si ale předem, zda máte nárok na příspěvek, ne vždy ho pojišťovny poskytují.

Další možností jsou ordinace jiných poskytovatelů zdravotních služeb provádějících testování, například praktičtí lékaři, ambulantní specialisté či zubní lékaři.

Jak postupovat, pokud jste se u výše zmíněných subjektů dočkali jen odmítnutí? Nezoufejte, sebetestování je také legitimní variantou pro povinné testování malé firmy do 10 zaměstnanců.

Čtěte dále: