Bydlení

Víme, jak vyhrát boj se sprejery!

Samozvaní umělci ulice vítají s otevřenou náručí čisté plochy a samozřejmě se nevyhýbají ani fasádám rodinných domů. Jde o celorepublikový problém, který každý den řeší desítky majitelů nemovitostí. Pokud se nevzhledné graffiti objevilo také na vašem majetku, jistě vám přijde vhod rada, jak se s nevyžádaným uměleckým dílem vypořádat a zajistit, aby se podobná situace již neopakovala. Smiřte se však s tím, že čištění pravděpodobně nezvládnete vlastními silami. Budete se muset poohlédnout po profesionálech.

S tvůrci graffiti bojují města i soukromníci. V posledních deseti letech to sice vypadá, že příznivců street artu ubylo, ale ve skutečnosti spíše přibylo ploch, které se jejich majitelé rozhodli ochránit pomocí speciálního nátěru. Toho jsou si sprejeři vědomi, a tak si zásadně vybírají plochy, které takto chráněný nejsou.

Graffiti představuje velký problém pro města i jednotlivce. Graffiti scéna má stále početnou základnu. Skutečnost, že se do hledáčku vandala dostal právě váš majetek, tak není nijak překvapivá. Stát se to může každému.

Proč graffiti zřejmě nezvládnete odstranit sami?

Čištění fasády od graffiti je velmi náročná činnost. Barva ze spreje se dostává poměrně hluboko do struktury materiálu a nelze jí odstranit běžným způsobem. Klasické přípravky na čištění povrchů nepomáhají a často není zcela efektivní ani k tomu určený sortiment čistidel. Samozřejmě nepomáhá ani snaha o překrytí fasádní barvou. Graffiti obvykle prosvítá.

Jak postupují odborníci?

Kvalifikovaný technik s mnohaletými zkušenostmi dokáže odhadnout vhodný způsob čištění mnohem lépe než někdo, kdo se s posprejovanou fasádou setkal poprvé. Kromě toho disponuje špičkovou technikou, která proces čištění urychluje a zjednodušuje. Například zařízením na principu tryskání pískem či wapkou.

Jakmile je povrch vyčištěn, může být aplikován speciální antigraffiti nátěr. Ten fasádu ochrání po dobu několika let, a to i před běžnými nečistotami.

Další informace a ceny antigraffiti nátěrů najdete na www.graffiti.cz.

Čtěte dále: