Cestování

Zimní putování krajem Karla IV.

Nechcete vánoční svátky jen prolenošit u televize sledováním pohádek? Vyrazte z Prahy na pár dní do malebné oblasti Českého krasu a navštivte dominantu České republiky, hrad Karlštejn. Jen kousek za Prahou se rozprostírá překrásná chráněná krajinná oblast, která nabízí množství procházek kolem Berounky nebo v okolí hradu. Kromě toho můžete navštívit interiéry hradu nebo se zaposlouchat do hudby během tradičního koncertu na Štěpána.

Kraj Karla IV.

Kamkoli půjdete, všude vás bude provázet. V kraji Karla IV. se budete s jeho osobností a genialitou setkávat na každém kroku. Vaše kroky však rozhodně musí mířit na hrad, který můžete navštívit i během zimních měsíců na rozdíl od jiných památek, které bývají v zimě pro veřejnost uzavřeny. Prohlídky interiéru hradu jsou možné vždy od pátku do neděle, letos navíc i o vánočních svátcích, a vstupenky si můžete rezervovat dokonce online. Stejně tak je nutné si včas rezervovat ubytování na Karlštejně, protože zájem o lokalitu je v době volných dní opravdu obrovský.

Štěpánské koledování

Adventní rozjímání a romantiku prožijete nejen v hotelu Karlštejn, ale hlavně na hradě, kde se bude konat tradičně na sv. Štěpána koncert. Letošní Štěpánské koledování bude se smíšeným pěveckým sborem Canto Carso pod uměleckým vedením dr. Romana Michálka. Chybět nebude ani společné zpívání tradičních českých koled. To vše v Rytířském sále hradu Karlštejn dne 26. prosince od 18 hodin. A nezapomeňte si vzít vlastní zvoneček, společné zvonění je totiž pomyslnou třešničkou na dortu celého večerního zpívání koled staré Evropy i vánočních písní z českých barokních zpěvníků.

Procházky zimní krajinou

Rozjímat samozřejmě můžete i při procházkách úchvatnou zimní krajinou. Podle povětrnostních podmínek se můžete vydat podél Berounky, k vyhlídce u lomu Velká Amerika nebo vyrazit na blízkou zříceninu hradu Karlík. Zajímavé je také okolí obce Mořinka, kde probíhalo natáčení filmu Bobule. Jak vidno, dědova chalupa nestojí u vinic na jižní Moravě, ale právě v malebné oblasti Českého krasu. Natáčelo se tu ostatně v blízkém okolí několik filmů, jeden dokonce ověnčený filmovým Oscarem. V Loděnici na nádraží totiž probíhalo natáčení Menzelova filmu Ostře sledované vlaky. A po prohlídce nádraží můžete po modré vyrazit k dalšímu překrásnému místu s vyhlídkou a poutním místem, do Svatého Jana pod Skalou.

Čtěte dále: